2023.07.09.
Érdemes megbarátkoznunk az articsókával! Különleges és nem mindennapi alapanyag még a vegán, gluténmentes konyhákban is! Bár nekem is nehéz feladat, de ha jól van elkészítve, akkor tényleg finom is tud lenni. Frisset még nem volt alkalmam kóstolni, de a konzerves verziónak van egy kissé citrusos, savanykás íze, de lehet csak a citromsav miatt. Egyébként sós víz és citromsav ami a konzervben van még. Emiatt viszont érdemes bő folyó vízzel átmosni az articsókát és mindenképp választani mellé édeskés zöldségeket, mint a hagyma, répa, kápia, mert ezek tudnak kicsit tompítani ezen a savanykás bukéján. Illetve glicint is ez okból adtam hozzá egy keveset.
Hozzávalók:
1 fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
3 közepes répa
fél kápia paprika
1 kicsi cukkíni
240g articsóka konzerv
1,5 dl paradicsom püré
60 g borsófehérje granulátum
1 bögre barna rizs
fűszerek: Szafi csirkekirály és rizs fűszereket használtam, de bármilyen fűszer, vagy fűszerkeverék jó lehet, ízlés kérdése
só, glicin
Elkészítés:
1 bögre barna rizst 2 bögre vízzel feltettem főzni, Szafi rizs fűszerrel ízesítettem és még pluszban sóztam. Nem tettem olajat a rizs alá, igazából teljesen felesleges.
Megdinszteltem nagyon kevés olívaolajon a hagymát, majd hozzáreszeltem a fokhagymát, hozzáadtam a karikára vágott répát és az apróra vágott kápiát, a fűszerkeveréket, sót, 1 fél tk glicint és 2 dl vizet. Fedő alatt pároltam, majd hozzáadtam a szintén apróra vágott cukkínit és az articsókát, 1,5 dl paradicsom pürét. Kóstolás után még fűszereztem, sóztam és puhára pároltam az egész egyveleget.
A 60 g borsófehérjét szintén a csirkefűszerrel meghintettem, öntöttem rá 2 dl forralt vizet és lefedtem 15 percre, hogy bepuhuljon. Ezután hozzáöntöttem a többihez. Rizzsel és vegán tejföllel a tetején tálaltam, így ez is vegán és gluténmenmtes!
Jó étvágyat!
Ajánlom pajzsmirigy problémák esetén is az articsóka fogyasztást! Erről bővebben majd egy másik bejegyzésben!
"Az articsóka fő hatóanyaga a cinarin, ami jótékonyan hat az epeműködésre, elősegíti az epeváladék kiválasztását, ezáltal a nehéz, zsíros ételek könnyebben emészthetők lesznek. Serkenti a máj epetermelését, segíti az epehólyag és az epeutak összehúzódását, így az articsóka-kivonat javallott krónikus epehólyag-gyulladás és az epehólyag rendszertelen összehúzódásának kezelésére.
Mivel az epének a zsíremésztésben van szerepe, ezért csökkenti a vérben lévő zsírsavak szintjét, vagyis a vér koleszterin- és trigliceridszintjét. Az articsóka antioxidáns-tartalma magas, kiválóan segíti a májat a méregtelenítés folyamatában. A cinarin májvédő funkciója régóta ismert, segíti a méreganyagoktól sérült májsejtek regenerálódását.
Az articsóka másik jelentős hatóanyaga az inulin, ami olyan vízben oldódó, nagyméretű növényi rost, melyet az emberi szervezet nem képes megemészteni. Ezáltal a bélben sértetlen marad, s tápanyagul szolgál a hasznos bélbaktériumoknak, illetve gátolja a kártékony baktériumok megtapadását a bélben. Az inulin természetes cukorpótló, lebontásához nem szükséges inzulin, így az articsóka nem növeli a vércukorszintet, és segíti az étkezések utáni hirtelen vércukorszint-ingadozás megelőzését. A zsírok lebontásában és az ásványi anyagok hatékony felszívódásában is szerepe van az inulinnak. Továbbá a cukoranyagcsere és a bél pH értékének szabályozása mellett még a szív- és érrendszeri betegségekre is jótékonyan hat.
Az articsóka magas sav-, káliumsó- és flavonoid-tartalma miatt vízhajtó hatású, és fokozza a só kiürülését."
Forrás: https://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/mire_jo_az_articsoka